קצת עלינו

כפות המנעול הוא גוף הדרכה אשר שם לו למטרה לקבל את פני עולי הר הבית ולהציע להם חוויה מרוממת, על ידי הדרכה מקצועית וערכית. הארגון נוסד בשנת 2014 על ידי חבורה של מדריכי טיולים ירושלמיים אשר הוכשרו להדרכה מקצועית בהר הבית. סבלנות ומאור פנים ותקשורת נינוחה עם המשטרה הם מקווי הייסוד של הארגון, אשר מתחילים משלב תאום הביקור בו מקבלים העולים הנחיות הלכתיות ואת נהלי המשטרה, ומסתיימים בסיום הביקור בפרידה מהקבוצה.

מדריכים מתנדבים מטעם הארגון נוכחים בהר מידי יום, בבוקר ובצהרים, עבור יחידים ומשפחות וכן עבור קבוצות המבקשות עלייה קבוצתית. בחגים ובתאריכים ייחודים עומדים מדריכי כפות המנעול לטובת כל העולים הרבים בנוכחות מוגברת. בשנת 2018 ליוו המדריכים שלנו כ-1120 סיורים, ב-1600 שעות התנדבות.

תיאום מלא מול מפקדי משטרת ישראל האמונים על הניהול היומיומי של הר הבית נעשה על ידי צוות כפות המנעול. אנו מתאמים עם השוטרים עליות עבור קבוצות ונפגשים עם מפקדי ההר והעיר העתיקה לפני כל חג ומועדים עמוסים. הצוות נכון לפתור בעיות שותפות ולתת מענה לבקשות ייחודיות, על מנת לשמור על האווירה הנעימה המלווה את הסיורים ולשמחתם של שוטרי הר הבית האחראים על שלום המבקרים בהר.

קורסי הכשרת מדריכי הסיורים בהר הבית משלבים לימוד עיוני וסיורים בהר הבית, והם מקיפים תחומי ידע רחבים, בהם: יהדות, היסטוריה, ארכיאולוגיה, הלכה, אקטואליה ומדיניות, פילוסופיה, אסלאם, נצרות, ספרות ועוד. אנשי תוכן מקצועיים מקדישים את מחקרם לכתיבת תכנים ולהעשרת המדריכים, ואנשי הלכה מלווים את מדריכי כפות המנעול. גופי ההדרכה הוותיקים נעזרים אף הם בתוכנית ההכשרה שלנו כפות המנעול, להדרכה בהר הבית כחלק בלתי נפרד מהדרכת אתרי העיר ירושלים.  ‘כפות המנעול’ הוא ידית המנעול וסף הדלת עליו עומד הדוד הבא אל ביתה של הרעיה בספר שיר השירים. אנו מדריכי כפות המנעול רואים את תפקידנו ללוות את הבאים פנימה, את הנכנסים אל מקום המשכן, ליבהּ של העיר ירושלים.